BALATONKENESE TÖRTÉNETE

Balatonkenese a Balaton keleti kapuja, amely már ezer éve áll nyitva a látogatók számára.
A középkorban királyi halászok, vadászok, udvarnokok kiváltságos népe lakta.
A történelmi megpróbáltatások nyomát őrzik a Magaspart oldalába vájt „lakhelyek”, amiket a néphagyomány Tatárlikaknak, Töröklikaknak nevez. A tatárok ugyanis 1241-42 telén át tudtak kelni a befagyott Dunán és az útjukba kerülő falvakat sorra kifosztották. A legenda szerint ekkor vájták a löszfalba a ma is megtekinthető barlangokat, „likakat”, hogy bennük oltalmat találjanak.
Később is hasznát vették a vájatoknak, hol gabonát, hol halászati munkaeszközöket tárolva bennük. A Kenesén járó turistának szinte „kötelező” a megtekintésük, a Tátorján tanösvény egyik állomása a Magaspart ezen része.
Balatonkenese első fénykorát a reformkorban élte: a vasútvonal kiépítése, a gőzhajózás, a politikai és irodalmi elit balatoni üdülési szokásai fellendítették az érdeklődést a település iránt.
A II. világháború során több bombatámadást is megért a település, majd szépen fejlődött, és fokozatosan benépesedett. Eleinte pihenésre, kikapcsolódásra vágyó nyaralókkal, majd egyre több állandó lakossal büszkélkedhet a városi rangot kapott település.
BALATONKENESEI LÁTNIVALÓK
Tájház

A Kossuth Lajus u. 6. szám alatti épület 2011-ben elnyerte az „Év Tájháza” címet. A Balaton-melléki népi építkezés jellegzetességeit viseli magán.
Nyári nyitvatartás:
Hétfő: zárva, Kedd-Csütörtök: 10:00-12:00 és 14:00-16:00, Péntek-Szombat:10:00-12:00 és 14:00-18:00, Vasárnap: zárva
Elérhetőség: Tóth István: 06-30-237-79-05
Tátorján tanösvény

Balatonkenese egyik emblematikus jelképe a fokozottan védett növény, a tátorján.
A városközpontból jelzett (T) tanösvény vezet föl az élőhelyéhez, a Soós-hegyre, amely kb. 1 órás túra kényelmes tempóban.
A tanösvény kezdetét jelző tábla a Táncsics Mihály utcában, a Kultúra háza előtt található. A sok élményt ígérő tanösvény ajánlott haladási iránya a
- Soós-hegy déli peremén vezető út, majd a
- Magaspart oldalába vájt barlangok: a Tatárlikak,
- a Soós Lajos emlékmű, ahol megpihenhet és a kibontakozó látvány szépségével feltöltődhet a hozzánk érkező, majd a Partfő utca, Bajcsy- Zs. utca és a Batthyány utca után visszaérkezünk kiinduló pontunkra a Kultúra Házához.
A túra megállóhelyeit információs táblák jelzik, melyeken városunk és a terület kiemelkedő botanikai, történelmi és földtani értékeit ismerhetik meg az érdeklődők. A tanösvény részben összefonódik a vasútállomásról induló „sárga sáv” jelzéssel, amely szintén felvezet a tátorjánokkal benépesült, pompás balatoni kilátást nyújtó hegytetőre.
Soós-hegyi kilátó és obeliszk

A Tátorján tanösvényen feljutva a Soós-hegyre feltárul a mesés panoráma Siófoktól a Tihanyi-félszigetig, sőt néha még azon túl is. A hegyen egy adótorony köré kilátót építettek, így aki feljebb gyalogol, még gyönyörűbb tájat csodálhat.
Balatonakarattyai Kisfaludy kilátó

Az Akarattyai Magasparton, hatalmas fák tövében épült ez a kilátó, ahonnan húsz emelet magasból csodálhatjuk meg az északi és déli Balaton part hatalmas szeletét a Tihanyi-félszigettel, Badacsony, Fonyód hegyeivel.